21 lip 2022

Tynki maszynowe ile metrów dziennie można wykonać?

0 Komentarzy

Przy założeniu, że wszystkie prace związane z przygotowaniem podłoża są zrobione to dziennie można wykonać 80-100m2 tynków maszynowych gipsowych. Nie można jednak tego tak upraszczać, że zawsze dokładnie tyle m2 tynku się zrobi bo wpływa na to kilka czynników.

Na tempo prac ma wpływ:

  • rodzaj tynku (gipsowe czy cementowo-wapienne) – a do tego również producent tynku. Chodzi o tempo wiązania (wysychania) tynku na ścianie. Jeśli tynk szybko twardnieje to nie zrobimy dziennie tak dużej ilości jak przy tynku wolniej twardniejącym. Producenci tynków maszynowych różnią się między sobą w tym aspekcie, produkują tynki o zupełnie innym tempie wiązania.
  • Ilość okien do obróbki na ścianach, obróbka szpalet spowalnia prace a tynk wysycha dlatego nie możemy pozwolić sobie na to, że nieobrobiony tynk zaschnie na ścianie w innym pomieszczeniu – na obróbkę tynku mamy pewne okienko czasowe gdy tynk nie jest ani za miękki ani za twardy. Dlatego gdy tynkujemy pomieszczenia z dużą ilością okien nie możemy zbyt dużej ilości ścian pokryć tynkiem.
  • na podobnej zasadzie tempo pracy spowolnić może wysoka temperatura w pomieszczeniu, w miesiącach letnich tynk wysycha dużo szybciej.

Ile m2 tynku dziennie zrobi doświadczona brygada?

Zwykle będzie to 80m2 – jednak będą takie dni gdzie wytynkuje się jedynie 40-50m2 w trakcie dnia – obróbka szpalet okiennych zajmie więcej czasu niż tynkowanie prostej jednolitej ściany bez okien. Pomieszczenia małe, ciasne jak łazienki czy jakieś zakamarki w kotłowni albo schowki pod schodami – tam zejdzie dużo więcej czasu na obróbkę tynku i takiego dnia wytynkowane zostanie dużo mniej m2. To samo tyczy się klatek schodowych gdzie trzeba rozstawiać rusztowania a następnie je rozbierać i przestawiać w inne miejsce aby uzyskać dostęp do kolejnych ścian na klatce.

Dlatego też za wartość uśrednioną przyjmuje się 80m2/dziennie ale będą dni gdy tynkarze w dwuosobowej brygadzie wytynkują 120-150m2 a innego dnia spędzą czas na obróbce ciasnych pomieszczeń i ścian z oknami.

Cały czas mówimy o tynkach maszynowych gipsowych wewnętrznych.

Tempo prac przy tynkach cementowo-wapiennych może być inne bo dodatkowy czas poświęcony został na wykonanie obrzutki. Poza tym zacieranie tynku cementowo-wapiennego zwykle odbywa się następnego dnia. Dlatego tempo prac jest inne niż przy tynkach gipsowych.

[do góry]
O autorze


Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *